DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (24)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (95)
- (11)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
Filtered Search Results
Cytiva ExoProStar DNA and Sequence Reaction Clean-up
Optimized to purify DNA and sequencing set up reactions quickly, efficiently and reliably. illustra™ ExoProStar DNA and Sequence Reaction Clean-up combines enzymatic PCR clean up technology with illustra Exonuclease I and Alkaline Phosphatase to remove unincorporated primers and dNTPs.
| Includes | One tube of Alkaline Phosphatase and Exonuclease I |
|---|---|
| Description | Enzymatic PCR clean up technology with illustra Exonuclease I and Alkaline Phosphatase to remove unincorporated primers and dNTPs. For maximum flexibility comes in two separate tubes. |
| Product Type | illustra ExoProStar |
| For Use With (Application) | Optimized to purify DNA and sequencing set up reactions quickly, efficiently and reliably |
R&D Systems™ 200 mM 3-Aminobenzamide
3-aminobenzamide (3-AB) is provided at 200 mM in ethanol as a control inhibitor in PARP Universal Assay Kits. 3-AB will inhibit the activity of PARP-1 at a wide range of concentrations from 2 μM to 10 mM.
Applied Biosystems™ MicroSEQ™ ID Purification Combo Kit v2.0, with cartridges
The MicroSEQ ID Purification Combo Kit v2.0 includes reagents for post-PCR and post-sequencing clean-up in the MicroSEQ ID microbial identification workflow.
MP Biomedicals™ Matrix - Green (Bulk Matrix from FastRNA Green)
Matrix - Green (Bulk Matrix from FastRNA Green) has 1.4 mm ceramic spheres that are ready for CE IVD labeling of clinical applications. For research use only.
MP Biomedicals™ Screw Caps
These 2 mL Screw Caps are for tubes to be used on FastPrep™ instruments or any bead beater.
| Capacity | 2 mL |
|---|
Axygen™ AxyPrep™ Mag PCR Normalizer Kit
The AxyPrep MAG PCR Normalizer Kit utilizes a paramagnetic beads-based purification system for post-PCR clean-up. The beads have limited binding surface; by limiting the amount of beads added in a purification reaction, a pre-defined amount of DNA can be isolated based on the need.
MP Biomedicals™ Lysing Matrix H
Lysing Matrix H used to isolate RNA and Proteins from bacterial aggregates, biofilms, and whole insects.
| Matrix | Lysing matrix H |
|---|---|
| Capacity | 2 mL |
| Sample Type | Seeds,Animal Tissues,Plants,Soil,Bacteria,Ancient and Dried Samples,Clay,Wood |
| DNase | Dnase-free |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ Sodium Iodide (NaI) Solution
Sodium Iodide (NaI) Solution dissolves agarose gels and helps in binding the DNA to the Glassmilk™ binding matrix.
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| CAS | 7681-82-5 |
| Product Type | NaI |
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Concentration | 6 M |
| Molecular Formula | NaI |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification |
| Formula Weight | 149.89 |
| Melting Point | 661°C |
MP Biomedicals MagBeads FastDNA Kit for Soil
Delivers high-quality genomic DNA from soil samples in under 60 minutes with efficient processing workflow.
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix B, 50 mL Tubes
BigPrep™ Lysing Matrix B contains 0.1 mm silica spheres for lysing bacteria and spores.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix B |
| Bead Type | Silica Spheres |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Bacteria,Fungi,Soil,Animal Tissues |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
Axygen™ AxyPrep™ Mag Plasmid Kit - 10 preps
The AxyPrep™ MAG Plasmid purification kit utilizes a magnetic beads-based technology for high throughput purification of plasmid DNA from Escherichia coli cells.
Applied BioSystems™ MagMAX™ Saliva gDNA Binding Beads
These magnetic binding beads are a component of the MagMAX Saliva gDNA Isolation Kit.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MP Biomedicals MagBeads FastDNA Kit for Feces
Processes both fresh and frozen human and animal feces with complete DNA extraction in under 60 minutes.
Applied Biosystems™ MicroSEQ™ ID Purification Combo Kit v2.0, with 8-strips kit
The MicroSEQ ID Purification Combo Kit v2.0 includes reagents for post-PCR and post-sequencing clean-up in the MicroSEQ ID microbial identification workflow.
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix J
TeenPrep™ Lysing Matrix J, 15 mL Tube contains 2 mm yellow zirconia beads and 1.6 mm aluminum oxide particles. Will not bind nucleic acids.
| Product Type | Lysing Matrix J |
|---|---|
| Capacity | 15 mL |
| Sample Type | Bacteria (Gram +/-), Animal Tissues, Fungi, Plants, Fixed Samples, Coral Emulsions, Mold,Animal Tissues,Fungi,Plants,Fixed Samples,Coral Emulsions,Mold |
| Sample Volume | Up to 2 g per prep |
| DNase | DNase Free |
| RNase | RNase Free |